N12 اسرائیل گزارش می دهد ، سفارتخانه های اسرائیل پس از تهدیدهای تلافی جویانه ایران در حالت آماده باش هستند

اورشلیم: اسرائیل روز شنبه پس از تهدیدهای تلافی جویانه ایران پس از کشته شدن یک دانشمند هسته ای در نزدیکی تهران ، سفارت های خود را در سراسر جهان در حالت آماده باش قرار داد ، اخبار N12 اسرائیل روز شنبه گزارش داد.
سخنگوی وزارت امور خارجه اسرائیل گفت: این وزارتخانه در مورد مسائل امنیتی درباره نمایندگان خود در خارج اظهارنظر نکرد.
ایران اسرائیل را مقصر مقصر دانستن قتل عام کرده است محسن فخری زاده، که روز جمعه پس از کمین مسلح در ماشین خود درگذشت.
رهبر معظم ایران روز شنبه قول داد كه درمورد ترور بزرگترین دانشمند هسته ای جمهوری اسلامی ، كه به عقیده غرب و اسرائیل ، طراح برنامه مخفی ایرانی برای ساخت سلاح بود ، تلافی كند.
آیت الله علی خامنه ای ، ایران مقام عالی که می گوید تهران هرگز به دنبال سلاح هسته ای نبوده است ، در بیانیه خود در توئیتر قول داده است که کار محسن فخری زاده را ادامه دهد ، که روز جمعه پس از کمین مسلح در ماشین خود در نزدیکی تهران درگذشت.
این قتل ، که رئیس جمهور ایران به سرعت مقصر آن اسرائیل بود ، تهدید می کند که در هفته های پایانی دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا ، یک تقابل جدید در خاورمیانه ایجاد خواهد کرد.
همچنین این می تواند تلاش های رئیس جمهور منتخب جو بایدن را برای احیای تنش زدایی با تهران که در زمان حضور وی در دولت باراک اوباما جعل شده بود ، پیچیده کند. ترامپ واشنگتن را از پیمان هسته ای بین المللی سال 2015 که با تهران توافق کرد ، خارج کرد.
خامنه ای در پست توئیتری خود گفت كه مقامات ایرانی باید وظیفه “پیگیری این جنایت و مجازات عاملان آن و افرادی كه آن را فرماندهی كرده اند” را بپذیرند.
حسن روحانی رئیس جمهور ایران در جلسه تلویزیونی کابینه گفت که ایران “در زمان مناسب” پاسخ خواهد داد.
وی با استفاده از اصطلاحاتی که مقامات برای ارجاع به اسرائیل به کار می گیرند ، گفت: “بار دیگر دست شیطان استکبار جهانی و مزدوران صهیونیست به خون یک پسر ایرانی آغشته شد.”
اسرائیل از اظهار نظر در مورد این قتل خودداری کرده است. کاخ سفید، پنتاگون، وزارت امور خارجه ایالات متحده و CIA نیز مانند تیم انتقال بایدن ، از اظهار نظر خودداری کردند.
‘آن نام را به خاطر بسپار’
دست کم چهار دانشمند در فاصله سال های 2010 تا 2012 در آنچه تهران گفت برنامه ترورهایی با هدف خرابکاری در برنامه انرژی هسته ای آن بود ، کشته شدند. ایران همیشه پیگیری سلاح های هسته ای را انکار می کند و می گوید اهدافش فقط صلح آمیز است.
خبرگزاری نیمه رسمی تسنیم گزارش داد كه یك ماشین پر از مواد منفجره در نزدیكی خودروی فخری زاده منفجر شد و یكی از قاتلان گلوله های آن را پاشید. دانشمند به بیمارستانی در نزدیکی منتقل شد و در آنجا درگذشت.
فخری زاده مشخصات عمومی نداشت ، اما تصور می شد که رئیس آن آژانس بین المللی انرژی اتمی (آژانس انرژی هسته ای آژانس انرژی هسته ای) ، نهاد ناظر هسته ای سازمان ملل و سرویس های اطلاعاتی ایالات متحده برنامه تسلیحات هسته ای ایران باشد که در سال 2003 متوقف شد.
وی تنها دانشمند ایرانی بود که در “ارزیابی نهایی” آژانس بین المللی انرژی هسته ای 2015 در مورد س questionsالات باز در مورد برنامه هسته ای ایران نامگذاری شد. در این گزارش آمده است که وی نظارت بر فعالیت های “در حمایت از بعد نظامی احتمالی برنامه هسته ای (ایران)” را بر عهده داشت.
وی در ارائه نخست وزیر اسرائیل شخصیت اصلی بود بنیامین نتانیاهو در سال 2018 ایران را به ادامه جستجوی سلاح هسته ای متهم کرد. نتانیاهو در آن زمان گفت: “آن اسم را بخاطر بسپار ، فخری زاده”.
سرویس های اطلاعاتی آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اتمی معتقدند که ایران برنامه هماهنگی تسلیحاتی خود را در سال 2003 متوقف کرده است.
آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کرد که هیچ نشانه قابل اعتمادی از فعالیت های مربوط به تولید وسیله انفجاری هسته ای پس از سال 2009 در ایران ندارد.