پادشاه سعودی جهان را به “موضع گیری قاطع” علیه ایران ترغیب می کند

ریاض: عربستان سعودی ملک سلمان بن عبدالعزیز روز پنجشنبه از جهان خواست در موضع گیری “تصمیم گیری” تلاش های ایران برای توسعه برنامه های هسته ای و موشک های بالستیک ، در یک سخنرانی سالانه به بالاترین نهاد مشورتی دولت.
“این پادشاهی خطرات پروژه منطقه ای ایران ، دخالت آن در سایر كشورها ، پرورش تروریسم ، شعله ور ساختن فرقه گرایی را مورد تأكید قرار می دهد و خواستار موضع گیری قاطع جامعه جهانی در برابر ایران است كه تضمین كننده تلاش شدید برای دستیابی به آن است. سلاح های کشتار جمعی و توسعه برنامه موشک های بالستیک خود ، “شاه گفت.
این نخستین اظهارات علنی حاکم 84 ساله از زمان سخنرانی وی در مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر از طریق لینک ویدئویی بود ، جایی که وی همچنین هدف خود را به سمت ایران گرفت. عربستان سعودی مسلمان سنی و ایران شیعه درگیر یک دهه تلاش برای نفوذ در منطقه هستند و از طرف های مخالف درگیری ها از سوریه تا یمن حمایت می کنند.
هیچ واکنش فوری از سوی ایران نسبت به اظهارات شاه مشاهده نشد. تهران پیشتر اظهارات عربستان سعودی علیه آن را “ادعاهای بی اساس” توصیف کرده و تسلیح گروه های خاورمیانه را انکار کرده است.
آژانس خبری دولتی SPA متن كامل سخنرانی پادشاه را پس از نیمه شب منتشر كرد. تلویزیون دولتی عکس هایی از آنچه شاه به نظر می رسید را در معرض خطاب قرار دادن اعضای شورا از قصر خود در نئوم قرار داده است.
ملک سلمان در طول تابستان چند روز در بیمارستان بستری بود و از التهاب مثانه صفرا رنج می برد که برای آن جراحی شده بود.
تنش ها از زمان رئیس جمهور آمریکا در منطقه افزایش یافته است دونالد ترامپ ایالات متحده را از توافق هسته ای برجسته در سال 2018 با قدرت های جهانی بیرون کشید و تحریم های شدید اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی اعمال کرد.
روابط محمد ولیعهد عربستان و ترامپ یک محافظ در برابر انتقادات بین المللی در مورد سوابق حقوق ریاض ناشی از قتل روزنامه نگار سعودی بود جمال خاشقگی، نقش ریاض در جنگ یمن و بازداشت فعالان زن.
این مناطق ممکن است اکنون با رئیس جمهور منتخب ایالات متحده به نقاط اصطکاک تبدیل شوند جو بایدن، که در کارزار خود متعهد شد که روابط خود را با پادشاهی ، صادرکننده بزرگ نفت و خریدار سلاح های ایالات متحده ، مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.
عربستان سعودی پشتیبان مشتاق کارزار “حداکثر فشار” ترامپ علیه ایران بود. اما بایدن گفته است که به پیمان هسته ای سال 2015 میان قدرت های جهانی و تهران باز خواهد گشت ، توافقی که در زمان بیدن معاون رئیس جمهور در دولت باراک اوباما انجام شد.
در یمن ، جایی که عربستان سعودی یک ائتلاف نظامی را در نبرد با حوثی های همسو با ایران در یک جنگ نزدیک به شش ساله که منجر به کشته شدن ده ها هزار نفر شده است ، رهبری می کند ، ملک سلمان گفت که پادشاهی به تلاش های تحت رهبری سازمان ملل برای دستیابی به یک توافق سیاسی ادامه می دهد.
وی همچنین هدف قرار دادن “عمدی و روشمند” جنبش حوثی های همسو با ایران برای هدف قرار دادن غیرنظامیان داخل عربستان از طریق هواپیماهای بدون سرنشین و موشک های بالستیک را محکوم کرد.
پادشاه گفت ، ریاض در تلاش بود ثبات منابع جهانی نفت را به خدمت تولید کنندگان و مصرف کنندگان ، با وجود تأثیر Covid-19 در بازارهای نفت ، تضمین کند.
وی پشتیبانی دیرینه خود از راه حل دو کشور برای حل مناقشه اسرائیل و فلسطین را تکرار کرد ، اما به توافق نامه های امریکا میان امارات متحده عربی ، بحرین و سودان برای عادی سازی روابط با اسرائیل که بخشی از یک راهبرد استراتژیک است ، اشاره نکرد. صف آرایی مجدد در برابر ایران.
ریاض بی سر و صدا با معاملات امارات و بحرین موافقت کرد ، هرچند در تأیید آنها متوقف شد و اعلام کرد که خود آماده اقدام نیست.
پادشاه چند روز قبل از اجلاس گروه 20 که عربستان سعودی امسال عملاً میزبان آن است سخنرانی کرد.
شاهزاده محمد دستور قتل خاشقجی را انکار کرده بود اما در سال 2019 با گفتن این اتفاق در ساعت مچی وی برخی از مسئولیت های شخصی را تأیید کرد. ریاض در این پرونده هشت نفر را به مدت هفت تا 20 سال زندانی کرده است.