نخست وزیر طولانی مدت بحرین در سن 84 سالگی درگذشت

دوبی: شاهزاده بحرین خلیفه بن سلمان آل خلیفه، یکی از باسابقه ترین نخست وزیر جهان که برای دهه ها دولت کشور جزیره خود را رهبری کرد و از سال 2011 زنده ماند بهار عربی اعتراضاتی که خواستار برکناری وی به اتهامات فساد شد ، روز چهارشنبه درگذشت. او 84 ساله بود.
خبرگزاری دولتی بحرین مرگ وی را اعلام کرد و گفت که وی بدون توضیح بیشتر درمورد درمان در کلینیک مایو تحت درمان بوده است.
قدرت و ثروت شاهزاده خلیفه را می توان در همه جای این کشور کوچک در سواحل آن دید عربستان سعودی محل استقرار ناوگان 5 نیروی دریایی ایالات متحده. پرتره رسمی وی ده ها سال در کنار حاکم کشور به دیوارها آویزان بود. او جزیره اختصاصی خود را داشت که در آن با بزرگان خارجی ملاقات کرد ، کامل با یک مارینا و پارکی که دارای طاووس بود و غزال در محوطه آن پرسه می زد.
این شاهزاده سبک قدیمی تری از رهبری خلیج فارس را نشان می داد ، سبکی که حمایت و پشتیبانی از خانواده آل آل خلیفه سنی را اعطا می کرد. این سبک در اعتراضات سال 2011 توسط اکثریت شیعه جزیره و دیگران ، که علیه او به دلیل ادعاهای فساد طولانی مدت پیرامون حکومت او تظاهرات می کردند ، به چالش کشیده شد.
در سال های اخیر هرچند از قدرت و ضعف کمتری برخوردار بود ، اما ماشین سازی او همچنان به عنوان نسل جدیدی که اکنون به دنبال قدرت هستند ، توجهات را در پادشاهی جلب کرد.
کریستین اسمیت دیوان ، دانشمند ارشد مقیم موسسه کشورهای عربی خلیج فارس مستقر در واشنگتن ، گفت: “خلیفه بن سلمان نماینده محافظ قدیمی بیش از سن و سن بود.” “او نمایانگر درک اجتماعی قدیمی بود که ریشه در امتیاز سلطنتی دارد و از طریق حمایت شخصی ابراز می شود.”

مطالب جدید خواندنی  وام یابی ، مرجع آگهی رایگان وام و ضامن و سرمایه گذار