مسئول غذایی سازمان ملل: یمن با “قحطی قریب الوقوع” روبرو است ، به میلیون ها نفر نیاز دارد

ملل متحد: رئیس برنامه جهانی غذا برنده جایزه نوبل صلح چهارشنبه زنگ خطر را به صدا درآورد که جنگ زده است یمن با “قحطی قریب الوقوع” روبرو شده و از ملتها خواسته است تا صدها میلیون دلار بلافاصله تأمین كنند ، و این به معنای “تفاوت بین مرگ و زندگی میلیونها یمنی” است.
دیوید بیسلی به شورای امنیت سازمان ملل گفت که ، طبق آخرین تجزیه و تحلیل داخلی سازمان ملل ، “قحطی واقعاً یک خطر واقعی و خطرناک است و چراغ های هشدار دهنده چشمک می زنند ، و آنها به رنگ زرد چشمک نمی زنند ، بلکه به قرمز چشمک می زنند – همانطور که قرمز می تواند بودن.”
وی گفت: “ما هم اکنون برای یک فاجعه در یمن در حال شمارش معکوس هستیم.” “اگر ما نگاه خود را دور کنیم ، در ذهن من شکی نیست که یمن ظرف چند ماه کوتاه در قحطی ویرانگر فرو خواهد رفت.”
درگیری های یمن با حمایت شورشیان شیعه حوثی آغاز شد ایران، تصرف صنعا ، پایتخت ، در سال 2014 ، دولت شناخته شده بین المللی را مجبور به فرار کرد.
سال بعد ، ائتلافی به حمایت از عربستان سعودی از دولت برای نبرد با شورشیان و مهار نفوذ ایران در منطقه ای که به یک پروکسی منطقه ای بن بست تبدیل شده است ، مداخله کرد. جنگ. از آن زمان ، بیش از 100000 نفر – مبارزان و غیرنظامیان – کشته شده اند.
بیسلی گفت 9 میلیون نفر از 13 میلیون نفری که برنامه جهانی غذا به آنها کمک می کند – عمدتا در مناطق شمالی تحت کنترل شورشیان حوثی – در حال حاضر کمک های غذایی خود را از هر ماه به ماه دیگر کاهش داده اند و آژانس کمبود پول دارد.
وی گفت: “ماه ژانویه بیایید ، ما مجبور خواهیم شد برای 6 میلیون نفر جیره اضافی را نیز کاهش دهیم و در ماه مارس کاملاً تمام خواهیم شد و من نمی توانم فاجعه ای را که برای شما اتفاق می افتد آغاز کنم.”
Lowcock علاوه بر درخواست برای وجوه فوری جدید ، از اهداكنندگان درخواست كرد كه بیش از 200 میلیون دلار تعهد را به پول نقد تبدیل كنند.
در 15 سپتامبر ، Lowcock برای اولین بار عربستان سعودی ، امارات متحده عربی و کویت برای هیچ چیز به درخواست تجدید نظر در سال 2020 چند روز بعد ، کویت اعطای کمک 20 میلیون دلاری را اعلام کرد و عربستان سعودی علناً متعهد شد 204 میلیون دلار به آژانس های امدادی سازمان ملل متحد اعطا کند ، بخشی از 500 میلیون دلار تعهد شده در ماه ژوئن.
امارات متحده عربی ، که بخشی از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی بود و یکی از اهدا کنندگان اصلی بود ، هیچ بودجه ای را برای امسال اعلام نکرد. سفیر آلمان در سازمان ملل کریستوف هوسگن روز چهارشنبه از رهبران خود خواست که به درخواست سازمان ملل پاسخ دهند.
Lowcock با جزئیات گرافیکی توصیف کرد “وحشتهای ناشی از قحطی بر بدن و روح” ، گفت: در حالی که مردم گرسنه ، به ویژه کودکان ، احتمال دارد بیمار شوند یا از بیماریهایی که ممکن است در مقابل آنها مقاومت کرده باشند بمیرند. وی گفت ، برای کسانی که از بیماری فرار می کنند و چیزی برای خوردن نمی یابند ، اندام های حیاتی شروع به پژمردن می کنند و “بدن شروع به بلعیدن عضلات خود ، از جمله قلب می کند.”
وی گفت: “این سرنوشتی است كه جهان بر سر میلیون ها مرد ، زن و به ویژه كودكان یمنی آویخته است.” “یمنی ها” گرسنه نمی مانند “، آنها گرسنه می مانند.”
دو سال پیش ، Beasley از WFP به شورا گفت ، “ملت های جهان قدم برداشتند و ما توانستیم از مرز قحطی عقب برویم … و این بدان معناست که ما جان انسان ها را نجات دادیم.” وی گفت: “انسداد غیر ضروری” توسط حوثی ها تا حدی مسئول بحران فعلی هستند.
وی گفت: WFP نزدیک به دو سال با شورشیان در مورد دسترسی به مناطق تحت کنترل و نظارت بر آنها مذاکره کرده است تا اطمینان حاصل شود که کمک به افراد نیازمند می شود ، اهداکنندگان در ازای دریافت دلار مالیات دهندگان خود انتظار دارند. وی گفت: با رقابت برای کمک ، از جمله برای شیوع ویروس کرونا ، به حوثی ها گفته شد که “آخرین چیزی که ما نیاز داریم این نوع بازی ها است.”
بیسلی با موافقت حوثی ها با یک پروژه آزمایشی ثبت نام بیومتریک برای 150،000 ذی نفع در صنعا ، “بارقه ای از امید” را گزارش داد. اما وی گفت که حوثی ها هنوز از هفت شرط تعیین شده توسط اهدا کنندگان در ماه فوریه ، پنج مورد را محقق نکرده اند.
وی اظهار امیدواری کرد که مقامات حوثی با WFP برای برآورده کردن معیارها همکاری کنند که این امر به ثبات وخامت اقتصاد یمن نیز کمک می کند.