عکسهای ماهواره ای ساخت و ساز در سایت هسته ای ایران را نشان می دهد

دوبای: ایران تصاویر ماهواره ای منتشر شده در روز چهارشنبه ، ساخت خود را در تاسیسات هسته ای نطنز آغاز کرده است ، درست همانطور که آژانس هسته ای سازمان ملل متحد اذعان کرد تهران در حال ساخت یک کارخانه مونتاژ سانتریفیوژ زیرزمینی پیشرفته است پس از انفجار آخرین کارخانه خود در حمله خرابکاری گزارش شده در تابستان گذشته.
این ساخت و ساز در حالی انجام می شود که آمریکا در مبارزات انتخاباتی دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، که حداکثر فشارش علیه ایران ، باعث شده تهران تمام محدودیت های برنامه اتمی خود را کنار بگذارد و جو بایدن ، که ابراز تمایل کرده است به توافق برگردد ، نزدیک می شود. نتیجه رای گیری احتمالاً تعیین می کند که آمریکا رویکردی را انتخاب کند. تنش های شدید بین ایران و آمریکا تقریباً در آغاز سال جنگ را شعله ور کرد.
تصاویر از آزمایشگاه های سیاره مستقر در سانفرانسیسکو نشان می دهد ، از ماه اوت ، ایران جاده ای جدید یا دوباره به جنوب نطنز به سمت آنچه که به عقیده تحلیلگران منطقه تیراندازی سابق نیروهای امنیتی در تأسیسات غنی سازی است ، ساخته است. یک تصویر ماهواره ای دوشنبه نشان می دهد که سایت با وجود تجهیزات ساختمانی در آنجا پاک شده است.
تحلیلگران مرکز مطالعات منع گسترش سلاح های جیمز مارتین در انستیتوی مطالعات بین المللی میدلبری می گویند که آنها معتقدند این سایت در حال حفاری است.
جفری لوئیس ، متخصص در موسسه ای که برنامه هسته ای ایران را مطالعه می کند. “یا شاید اینکه آنها فقط قصد دارند آنجا را دفن کنند.”
رافائل گروسی ، مدیر کل سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی، روز سه شنبه به آسوشیتدپرس گفت که بازرسان وی از ساخت و ساز مطلع بودند. وی گفت: ایران پیش از این به بازرسان آژانس انرژی هسته ای آگاهی داده بود که با وجود اینکه این کشور از بسیاری از توافق های هسته ای برجسته 2015 خود با قدرت های جهانی ، معروف به برنامه جامع اقدام مشترک ، دور شده است ، اما همچنان به سایت های ایران دسترسی دارند. JCPOA.
گروسی گفت: “آنها شروع کرده اند ، اما به پایان نرسیده است. این یک پروسه طولانی است.”
علیرضا میریوسفی ، سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل ، در مورد تصاویر ماهواره ای اظهارنظر نمی کند یا در مورد مشخصات ساخت و ساز بحث نمی کند ، اما گفت که ایران با اقدامات خود شفاف است.
میریوسفی در نامه ای الکترونیکی گفت: “هیچ كاری در ایران درباره برنامه هسته ای صلح آمیز آن به طور مخفیانه و با رعایت کامل برجام انجام نمی شود و آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز بارها آن را تأیید كرده است.”
وی گفت: “این نمونه تفاوتی ندارد.”
علی اکبر صالحی ، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران ، ماه گذشته به تلویزیون دولتی گفته بود که تاسیسات تخریب شده روی زمین در حال جایگزینی با یک “در قلب کوههای اطراف نطنز” است.
ترامپ در سال 2018 یک جانبه ایالات متحده را از معاهده JCPOA ایران ، که در آن تهران توافق کرد غنی سازی اورانیوم خود را در ازای لغو تحریم های اقتصادی محدود کند ، خارج کرد. هنگامی که آمریکا تحریم ها را افزایش داد ، ایران به تدریج و علناً این محدودیت ها را کنار گذاشت زیرا مجموعه ای از حوادث افزایش یافته ، دو کشور را در ابتدای سال به مرز جنگ کشاند.
ایران اکنون اورانیوم را تا خلوص 4.5٪ غنی می کند و طبق آخرین گزارش آژانس انرژی هسته ای ، ذخایر 2255 کیلوگرمی (2.32 تن) وجود داشت. کارشناسان معمولاً می گویند 1050 کیلوگرم (1.15 تن) اورانیوم غنی شده کم مواد کافی برای غنی سازی مجدد تا سطح خلوص 90٪ درجه سلاح برای یک سلاح هسته ای است.
گروسی به آسوشیتدپرس گفت ، با این حال برآورد آژانس بین المللی انرژی هسته ای این است که ایران هنوز به اندازه کافی برای تولید سلاح کافی ندارد.
به اصطلاح “زمان شکست” ایران – زمان لازم برای ساخت یک سلاح هسته ای در صورت انتخاب این کار – توسط کارشناسان خارجی تخمین زده می شود که از یک سال تحت توافق به کمتر از سه ماه کاهش یافته است. ایران ادامه می دهد برنامه هسته ای خود برای اهداف صلح آمیز است ، اگرچه کشورهای غربی ترس دارند که تهران بتواند از آن برای تعقیب سلاح های اتمی استفاده کند.
ناتانز ، برای سخت کردن آن در برابر حملات هوایی ، در زیر زمین ساخته شده است و مدتهاست که از زمان کشف آن در سال 2002 در مرکز این ترس بوده است. هنوز سانتریفیوژها در سالنهای وسیع زیر 6/7 متر (25 فوت) بتن می چرخند. مواضع پدافند هوایی این مرکز را در استان مرکزی اصفهان احاطه کرده اند.
علیرغم اینکه یکی از امن ترین سایتها در ایران بود ، نطنز قبل از توافق هسته ای توسط ویروس رایانه ای استاکس نت – که احتمال می رود ایجاد ایالات متحده و اسرائیل باشد – هدف قرار گرفت.
در ماه ژوئیه ، در حادثه ای که ایران بعداً خرابکاری توصیف کرد ، آتش سوزی و انفجار به مرکز مونتاژ سانتریفیوژ پیشرفته آن برخورد کرد. علی رغم ادعای مسئولیت توسط گروهی که قبلاً سابقه نداشته است ، سو Israel ظن متوجه اسرائیل شده است.
تنش هایی با آژانس انرژی هسته ای بین المللی و ایران حتی در نطنز وجود داشته است و تهران یک بازرس را به آزمایش مثبت مواد منفجره در سال گذشته متهم کرده است. با این حال ، تاکنون بازرسان توانسته اند نظارت خود را حفظ کنند. چیزی که لوئیس آن را بسیار مهم توصیف کرد.
وی گفت: “مادامی که آنها در چارچوب زمانی مناسب به آژانس بین المللی انرژی هسته ای اعلام کنند ، قرار دادن چیزهای زیرزمینی منعی ندارد.” “برای من ، خط قرمز واقعی این خواهد بود که ایرانی ها شروع به سنگ اندازی در آژانس بین المللی انرژی هسته ای کنند.”
در حال حاضر مشخص نیست که ایران تا چه حد عمق این امکانات جدید را خواهد گذاشت. و در حالی که این خرابکاری ها ایران را در جمع آوری سانتریفیوژهای جدید به تعویق می اندازد ، لوییس هشدار داد که این برنامه در نهایت مانند گذشته مجدداً جمع می شود و به جمع آوری مواد بیشتر از حد توافق هسته ای متروک ادامه می دهد.
وی گفت: “ما خودمان را چند ماه خریداری می کنیم.” “اما چه فایده ای دارد که چند ماه بدانیم که نمی خواهیم از چه چیزی استفاده کنیم؟”