عباس مقدم

عباس مقدم

 

میکس مونو چیست و چه فوایدی دارد ؟

 میکس مونو چیست و چه فوایدی دارد؟

و حال از این پس شنیدن موسیقی لذت ببرید.

میکس به شکل مونو یکی از بهترین روش ها برای وصال به صدایی شفاف و به طور کامل مشخص در آهنگ ست. اصلی این هم اکنون ، ممکن هست سر گیجه آور باشد تا معنی واقعی میکس مونو را متوجه شد. به زودی خواهید خواند ، میکس به صورت مونو مزایای مهمی دارد. البته برای درک آن ، نخست باید بدانید که تفاوت آن حیاتی میکس به رخ استریو چیست. بیایید حیاتی معنای مونو در ساخت ترانه آغاز کنیم. Mono به سیگنالهای صوتی منفرد گفته می شود ، مانند ضبط صدای خواننده حیاتی یک میکروفون. کلیدی افزودن میکروفون دوم به یک کانال جداگانه برای ضبط همان صدا ، حالا در اکنون ضبط استریو هستید. درک همین دیتاها خیلی دشوار نمیباشد ، البته هنگامی در گزینه مونو در استریو به جهت میکس کردن سخن می نماییم مسئله پیچیده خیس می شود. هنگامی سیگنالهای مونو را به DAW (نرم افزارهای آهنگسازی) ضبط یا این که وارد می کنید ، سیگنال به طور معمول ۵۰ ۵۰ میان بلندگوهای چپ و راست شنونده تقسیم می شود. وقتی سیگنال های چپ و راست از هر نظر حساس یکدیگر گوناگون باشند ، صدا به صورت استریو در می آید.

 میکس مونو چیست ؟

 میکس به شکل مونو فقط تهیه و تنظیم لایه های صوتی در ترانه شما نیست ، اگر چه می تواند این باشد. فارغ از شک و تردید بهترین رویکرد به جهت شروع مراحل میکس به شکل مونو ، گوش دادن پروژه در حالا میکس به صورت مونو است. در حقیقت ، بعضی از تولیدکنندگان در عمده پروسه کار سطح صدا Level را به صورت مونو میکس می کنند. این به همین دلیل است که میکس به رخ مونو علاوه بر داشتن وضوح بخش اعظم زمان گوش دادن ، به شما توانایی گرفتن اشتباهات در میکس را هم می دهد. به عنوان مثال ، میکس به رخ مونو می تواند به شما کمک نماید نیز فاز شدن موج های صدا و حذف یکدیگر را تشخیص دهید. میکس نمودن از در آغاز تا انتها به رخ مونو ممکن هست به جهت هر ایجاد کننده ای موثر نباشد. ولی ماندن در میکس مونو به اندازه به اندازه برای ایجاد پایه ای محکم در میکس شما ایده لطف است.

 چرا میکس مونو تمامی چیز را آسان تر می کند؟

چرا زمانی می شود دارای پلاگین ها میکس را بازتر و صورت استریو آن را تقویت کرد wide که نتیجه ها صدایی مختص خیس می باشد ، چرا می بایست به دنبال میکس مونو بود؟ بزرگتر شدن ، بخش اعظم شدن ، باز تر شدن لزوماً بهتر نمی باشد ، مخصوصاً زمانی سخن از تولید موسیقی می شود. باور کنید یا نکنید ، گاهی زمان ها کلیدی گسترده شدن آهنگهای خویش به صورت استریو ، صدای آنها مضاعف باریک می شود. علاوه بر تولید وضوح در میکس شما ، میکس به رخ مونو مزایای بزرگ دیگری هم دارد: سازگاری مونو را تضمین می کند

 بیایید حیاتی یکی از از مهمترین دلایل این‌که چرا میکس کردن به شکل مونو یک ایده خوب میباشد آغاز کنیم. آهنگ شما همیشه به شکل استریو به وسیله شنونده ها شنیده نمی شود . اگر به رخ استریو میکس نمایید ، ریسک ایجاد خطا در شنیده شدن موسیقی در وضعیت مونو توسط شنوندگان خود را دارید. این به این معناست که دیتاها صوتی مهمی از آنچه شنوندگان در پخش کننده های مونو می شنوند ، حذف می شود. بعضی از باشگاه ها و مکان ها هم از تجهیزات مطلوب برای پخش ترانه های استریو برخوردار نیستند. همچنین اکثر زمان ها اسپیکرهای تلفن همراه و رادیو موج FM آهنگ را به شکل مونو پخش میکنند. به شما اجازه می دهد فارغ از حواس پرتی روی دامنه های فرکانسی تمرکز نمایید میکس کردن به صورت استریو باعث حواس پرتی می شود ، به ویژه هنگامی که سخن از EQ لاین های شما می شود. سعی در وسعت بخشیدن و رنگ آمیزی میکس خویش کلیدی افکت ها و پلاگین های استریو وسوسه انگیز هست ، البته رخ دادن به آن بصورت مونو در ابتدا ایده مضاعف بهتری است.

قضاوت در گزینه حجم نسبی را آسان تر می کند

قضاوت در گزینه حجم نسبی را آسان تر می کند

 درصورتیکه میکس شما کلیدی مشکلات از حیث حجم صدا Volume باشد ، کار شما به تیتر تهیه و تنظیم کننده مضاعف دشوارتر خواهد بود. زمانی که قسمتهای اصلی میکس بوسیله صداهای بلندتر و کم اساسی غرق می شوند ، تمام ترانه صدمه میبیند.  میکس نمودن به شکل مونو تنظیم سطح صدا را تا حد ممکن آسان می کند.

فکر نمایید چیزی را از در آغاز خودتان می‌خواهید صورت دهید ، تا این که چیزی از قبل رخ گرفته و نیز اکنون میخواهید تغییرش دهید. مطلقا اگر از ابتدا خودتان شکل بدهید ، زمانه کمتری سپری میکنید.

به دوری از ماسک شدن صداها روی یکدیگر میپردازد

وقتی صداها در میکس شما به جهت فضا می جنگند ، طرز میکس مونو به شما امداد می کند تا با تهیه و تنظیم فرکانس ها آنها را به درستی شکل دهید. میکس نمودن به شکل استریو باعث می‌گردد صداها باطن هم ادقام شوند و هر صدا ماسکی بر بر روی صدایی دیگر شود که در غایت می تواند منجر به میکسی آلوده و کثیف و گل آلود شود. البته میکس به شکل مونو اهمیت این که فعالیت بیشتری را می طلبد ، البته سرانجام مهربانی دارد.

 پنینگ Panning پس از میکس نمودن به رخ مونو

پنینگpanning پس از میکس نمودن به رخ مونو

 پس از میکس کردن به شکل مونو ، احتمالاً متوجه خواهید شد که پن نمودن عمق و انرژی زیادی به ادغام شما می بخشد. به همین عامل می باشد که شفافیت حاصل از میکس مونو ، پایه محکمی برای کار شما ساخت می کند. در نهایت بایستی اعتنا داشت میکس به رخ مونو به جهت هر کسی نمی باشد ، و در صورتی که متریال آهنگ شما قدرتمند نباشند هیچ جادویی در میکس به عالی شنیده شدن ترانه شما کمک نخواهد کرد