طیب اردوغان: رئیس جمهور ترکیه از تحریم کالاهای فرانسوی حمایت می کند زیرا تنش ها بر سر اختلافات کارتونی افزایش می یابد | اخبار جهان

پاریس / آنکارا: رئیس جمهور ترکیه طیب اردوغان در آخرین ابراز خشم در جهان اسلام از تصاویر به نمایش درآمده در روز دوشنبه ، از هموطنان خود خواست که کالاهای فرانسوی را متوقف کنند فرانسه حضرت محمد.
معترضین روز دوشنبه در بنگلادش پلاکاردهایی را با کاریکاتور امانوئل مکرون ، رئیس جمهور فرانسه و عبارت “ماکرون دشمن صلح است” را باز کردند.
اردوغان گفت: فرانسه یک برنامه ضد اسلام را دنبال می کند. وی گفت: “من از اینجا به تمام شهروندانم می خواهم كه هرگز به ماركهای فرانسوی كمك نكنند و آنها را خریداری نكنند.” که در بوقلمون، خودروهای فرانسوی از پرفروش ترین اتومبیل ها هستند و تجارت دوجانبه فرانسه و ترکیه در سال گذشته تقریباً 15 میلیارد دلار ارزش داشت.
اردوغان روز دوشنبه به گروه صداهای دیگری که خواستار تحریم هستند ، پیوست. در شهر کویت ، یک سوپرمارکت قفسه های لوازم آرایشی و بهداشتی و بهداشتی L’Oreal را پس از اتحادیه تعاونی که به آن تعلق دارد ، تصمیم گرفت که از ذخیره کالاهای فرانسوی جلوگیری کند. در عربستان سعودی و امارات متحده عربی ، خواستار تحریم سوپرمارکت های زنجیره ای Carrefour فرانسه در شبکه های اجتماعی رو به گسترش بود.
پیش از این ، اردوغان وضعیت سلامت روانی ماکرون را زیر سال برده بود و در نتیجه پاریس خواستار سفیر خود در آنکارا شد. وی افزود: مشکل این شخص به نام ماکرون با مسلمانان و اسلام چیست؟ ماکرون در سطح ذهنی به درمان نیاز دارد. ”اردوغان روز شنبه گفت.
ریشه این اختلاف در حمله 16 اکتبر است که یک مرد چچنی تبار یک معلم فرانسوی را که در درس آزادی بیان کارتون های حضرت محمد را به دانش آموزان نشان داده بود ، سر برید. ماکرون گفت که تلاش های مضاعف خود را برای جلوگیری از عقاید محافظه کارانه اسلامی که ارزش های فرانسه را برانداز می کند ، انجام خواهد داد.
شورای دانشمندان ارشد عربستان سعودی گفت توهین به پیامبران هیچ ارتباطی با آزادی بیان ندارد و فقط “در خدمت افراط گرایان” است. قطر آنچه را شعارهای پوپولیستی و تحریک سو the استفاده از ادیان توصیف کرد ، محکوم کرد. وزیر خارجه ایران محمد جواد ظریف در توئیتر توهین به مسلمانان “سو abuse استفاده فرصت طلبانه از آزادی بیان” است.
چندین شریک فرانسه در اتحادیه اروپا در اطراف ماکرون تجمع کردند. جوزپه کونته نخست وزیر ایتالیا اظهارات اردوغان راجع به ماکرون غیر قابل قبول دانست. وزیر خارجه آلمان حملات اردوغان را یک کمترین حد توصیف کرد. نخست وزیر هلند مارک روته گفت کشورش برای آزادی بیان و علیه افراط گرایی در کنار فرانسه است.