‘شاهزاده تورات’ اسرائیل با ویروس کرونا مقابله می کند

BNEI BRAK ، اسرائیل: هنگامی که اسرائیل در ماه مارس وارد قفل ویروس کرونا شد ، ویدئویی ظاهر شد که یکی از خاخامهای قدرتمند جهان را نشان می داد ، که نوه او در آن قرار دارد ، اظهار بی اطلاعی در مورد Covid-19 می کند و اصرار دارد که مدارس مذهبی باز است.
خاخام چایم كانیفسكی 92 ساله بود كه دانش وی در مورد قوانین یهود چنان احترام دارد كه تصور می شود احكام وی نیازمند رعایت كامل جامعه وی است.
از نظر برخی پیروان ، از جمله ده ها هزار شاخه از یهودیان فوق ارتدوکس شاخه لیتوانیایی ، کانیفسکی به عنوان “استاد ما ، شاهزاده تورات” شناخته می شود.
در این ویدئو كانیفسكی به همراه نوه 30 ساله و مشاور ارشد وی یاكوف كنیفسكی به عنوان چهره های اصلی بحث و گفتگو برگزار شد كه اسرائیل را در تمام شیوع همه گیر كرده است.
از نظر بسیاری از اسرائیلیان سکولار ، خودداری از یهودیان فوق ارتدوکس یا حرام ، از احترام گذاشتن به اقدامات ایمنی مأمور دولت مانند تعطیلی مدارس ، واکنش همه گیر ملی را تضعیف می کند.
در ویدیوی ماه مارس – به علاوه نظراتی که همزمان با خروج اسرائیل از قفل دوم خود در ماه گذشته علنی شد – به نظر می رسد كانیفسكی آشكارا از دستور تعطیلی مدارس سرپیچی می كند.
ستونی در جروزالم پست رفتار خاخام را عملی “بسیار خطرناک” “نافرمانی مدنی” توصیف کرد که در تاریخ اسرائیل بی سابقه بوده است.
سایر رسانه ها و کارشناسان سال کردند که چگونه یک رهبر مذهبی منتخب قدرت کافی برای سرپیچی از دستورات ایمنی اجباری را ظاهراً بدون نتیجه بدست آورده است.
یااکوف کانیفسکی در مصاحبه ای نادر در آپارتمان متوسط ​​خاخام در شهر اکثراً خنک شده بری براک ، به خبرگزاری فرانسه گفت که رفتار پدربزرگش در هنگام شیوع بیماری به طرز فاحشی سو تفاهم شده است.
كانیفسكی با اشاره به اینكه این خاخام چندین هفته پیش با Covid-19 منقبض شده بود گفت: “همه (خطر) را درک می کنند.”
كانیفسكی در یك مطالعه تنگ و مملو از متون مذهبی – با دو تلفن كه روی میز او بی وقفه وز می كردند – توضیح داد كه ویدیویی كه باعث ایجاد هیاهوی اولیه می شود “قرار نبود علنی شود”.
وی گفت: “خاخام یک دقیقه نمی خواست که ظاهر شود که گویی در حال سرکشی یا مبارزه است.”
كانیفسكی گزینه های دشواری را كه پدربزرگش برای محافظت از جامعه خود انتخاب كرده بود ، برشمرد.
آنها شامل تعطیلات کنیسه ها و حمامهای آیینی و مجاز بودن استفاده از تلفن در شبات ، روز استراحت یهودیت ، برای انتقال اطلاعات فوری بهداشتی است.
اما كنیفسكی همچنین گفت كه اسرائیلی های سكولار باید بفهمند كه برای پدربزرگش تعطیلی مدارس مذهبی یا یشیوها خط قرمز است.
وی گفت: “برای خاخام ، مهمترین چیز در جهان مطالعه تورات است. بدون آن ، هیچ چیز هیچ معنایی ندارد.”
“خاخام معتقد است که قوم یهود بدون تورات وجود ندارند. شما نمی توانید این دو را از هم جدا کنید ، باید مطالعه کنید.”
به گفته کارشناسان ، گروه های حرادی اسرائیل واکنش های مختلفی نسبت به همه گیری نشان داده اند.
یک گروه ، سفاردی ها ، تا حد زیادی دستورالعمل های وزارت بهداشت را رعایت کردند.
در تقابل آنها Hassidim ، حرکتی شکسته که از اروپای شرقی نشأت گرفته است.
به گفته استاد دانشگاه عبری بنجامین براون ، نگرش حسیدی به محدودیت های ویروس کرونا می تواند به صورت “نافرمانی محض و کامل” باشد.
گفته می شود برخی از یهودیان حسیدی سر مأموران امنیتی که قصد دارند محدودیت های بهداشت عمومی را اعمال کنند ، “نازی” فریاد زده اند.
براون گفت ، چایم كانیفسكی ، متولد شهر پینسک بلاروس ، عملاً رئیس گروه حریصان لیتوانیایی است و در جامعه شخصیتی “بسیار قدرتمند” است.
براون افزود ، امتناع كنیفسكی از پذیرش محدودیت های دولت برخی را نگران كرد كه می دیدند یك رهبر مذهبی بیش از توان دولت فعالیت می كند.
گیلاد ملاچ ، یک متخصص فوق ارتدوکس در اندیشکده موسسه دموکراسی اسرائیل ، گفت برخی از ناظران س questionال می کنند که آیا خاخام مسن “واقعاً” از انتقادهایی که او داشته آگاه است؟
بعضی معتقدند که نوه او “در حال کنترل اوضاع است” به عنوان دروازه بان به جهان گسترده تر ، مالاچ گفت.
موضع قدرتمند وی با فراخوان این هفته نخست وزیر بنیامین نتانیاهو برای بحث در مورد بازگشایی ایمن مدارس علمیه تقویت شد.
یااکوف کانیفسکی اعتراف کرد که میزان آلودگی در بین افراد حرمت بالاتر است ، اما گفت که این امر عمدتاً به این دلیل است که آنها خانه های کوچک و فرزندان زیادی دارند و باعث انتقال انتقال در خانواده ها می شود.
مطالعه از راه دور برای دانش آموزان هاردی که از تلفن های هوشمند و تبلت استفاده نمی کنند نیز دشوار است.
وی همچنین گفت که بین گروه لیتوانیایی و برخی دیگر از Hassidim اختلافاتی وجود دارد ، و گروه دوم را شامل “منکر ویروس کرونا” توصیف کرد.
كانیفسكی گفت كه کسانی كه پدربزرگش را به نادیده گرفتن توصیه های بهداشتی متهم می كنند ، نمی فهمند كه از نظر خاخام ، “تقدس زندگی” از همه مهمتر است.
وی استدلال کرد که گفتگوی ملی پیرامون ویروس کرونا در نهایت گفتگویی است که بر انتخاب اولویت ها متمرکز است.
برای برخی از اسرائیلی ها ، سیاست ها برای باز نگه داشتن سالن های ورزشی ، رستوران ها یا مغازه ها مهمترین است.
کانیفسکی افزود: “ما می گوییم کودکان باید یادگیری تورات را ادامه دهند.” “مطالعه تورات مهمترین است.”