روحانی هشدار داد توهین به پیامبر ممکن است “خشونت” را تشویق کند

تهران: حسن رئیس جمهور ایران روحانی در روز چهارشنبه هشدار داد که توهین به حضرت محمد ممکن است به دنبال دفاع پاریس از انتشار کاریکاتورهایی که پیامبر را به تصویر می کشد ، “خشونت و خونریزی” را تشویق کند.
روحانی در جلسه هفتگی هیئت دولت در سخنرانی تلویزیونی گفت: “توهین به پیامبر هیچ دستاوردی نیست. این غیراخلاقی است. این خشونت را تشویق می کند.”
وی افزود: “تعجب آور است كه این امر از طرف مدعیان فرهنگ و دموكراسی حاصل می شود ، آنها به گونه ای حتی اگر ناخواسته خشونت و خونریزی را تشویق می كنند.”
رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون به دنبال قتل یک معلم مدرسه فرانسوی که کارتون های کلاس خود از حضرت محمد (ص) را نشان داده بود ، به شدت از ارزش های دنیوی و حق تمسخر دین دفاع کرده است.
اظهارات ماکرون باعث اعتراض و فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی در برخی از کشورهای دارای اکثریت مسلمان شد.
روحانی گفت که “غرب باید درک کند که … توهین به پیامبر توهین به همه مسلمانان ، همه پیامبران ، همه ارزشهای انسانی و زیر پا گذاشتن اخلاق است”.
وی افزود که “هر اروپایی به پیامبر بدهکار است ، زیرا او معلم بشریت بود”.
روحانی همچنین از غرب خواست که “اگر واقعاً به دنبال دستیابی به صلح ، برابری ، آرامش و امنیت در جوامع امروز است” از مداخله در امور داخلی مسلمانان دست بردارد.
ایران در روز سه شنبه پس از یک گروه گسترده انتقاد از مقامات عالی رتبه ایران به ماکرون ، یک نماینده ارشد فرانسه ، کاردار ، را به اعتراض به “رفتار غیرقابل قبول مقامات فرانسه” احضار کرد.