رسانه های دولتی می گویند برجسته ترین دانشمند هسته ای ایران در این حمله کشته شد

ایران دانشمند برتر هسته ای، كه مدتهاست اطلاعات آمریكا و اسرائیل را متهم می كنند پشت وی بوده است برنامه های مخفی برای طراحی کلاهک اتمی ، در حالی که روز جمعه با یک وسیله نقلیه در شمال ایران در حال مسافرت بود ، در کمین شلیک شد و کشته شد ، رسانه های دولتی ایران گزارش شده
محسن فخری زاده ، گمان می رود که 59 ساله باشد ، طبق ارزیابی های اطلاعاتی ایالات متحده و اسناد هسته ای ایران ، برای مدت دو دهه نیروی محرک برنامه تسلیحات هسته ای ایران قلمداد شده است و پس از آنکه قسمت اصلی تلاش بی سر و صدا در اوایل سال 2000 منحل شد ، به کار خود ادامه داد توسط اسرائیل به سرقت رفته است.
یک مقام آمریکایی – به همراه دو مقام اطلاعات دیگر – گفت که اسرائیل عامل حمله به این دانشمند است. مشخص نبود كه ممكن است آمریكا در مورد این عملیات از قبل اطلاعات داشته باشد ، اما این دو كشور نزدیكترین متحدان هستند و مدتهاست كه در مورد ایران اطلاعات دارند. کاخ سفید و سیا از اظهار نظر در این باره خودداری کردند.
به گفته رسانه های رسمی ایران و تلویزیون دولتی ، افراد مسلح در حالی که ماشین منتقل می شد در امتداد جاده منتظر بودند و به فخری زاده حمله کردند.
گزارش های رسانه های دولتی گفتند که فخری زاده در این حمله به شدت زخمی شده و پزشکان سعی کردند او را در بیمارستان نجات دهند اما نتوانستند.
مقامات ایرانی که مدتهاست اظهار داشتند که برنامه هسته ای آنها صرفاً برای اهداف صلح آمیز است ، نه برای سلاح ، این حمله را اقدامی وحشتناک خواندند و قول دادند که انتقام بگیرند.
محمدجواد ظریف ، وزیر خارجه ایران ، در توئیتر نوشت: “تروریست ها امروز یک دانشمند برجسته ایرانی را به قتل رساندند.” “این بزدلی – با نشانه های جدی از نقش اسرائیل – جنگ طلبی ناامیدانه ای را برای عاملان این امر نشان می دهد.”
ظریف ، یک دیپلمات تحصیل کرده در آمریکا که یکی از چهره های شناخته شده ایران است ، در این پست گفت که جامعه جهانی باید “به دو استاندارد شرم آور خود پایان دهد و این عمل ترور دولت را محکوم کند.”
پنتاگونمقام ارشد سابق سیاست خاورمیانه ، مایکل مولروی، گفت که مرگ فخری زاده “عقب گرد برنامه هسته ای ایران” بود.
مولروی در نامه ای الکترونیکی گفت: “وی ارشدترین دانشمند هسته ای آنها بود و اعتقاد بر این بود که او مسئول برنامه مخفی هسته ای ایران است.” “او همچنین یک افسر ارشد در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود ، و این تمایل ایران برای پاسخ به زور را بزرگتر می کند.”

مطالب جدید خواندنی  بریج بوشان سینگ، رئیس WFI در میان اعتراض کشتی گیران، "در صورت اثبات گناه خود را حلق آویز خواهم کرد." اخبار