خاورمیانه برای اصلاح سیاست تحت بایدن تلاش می کند

دوبای: برعکس دونالد ترامپسیاست های تکانشی در خاورمیانه ، جو بایدن انتظار می رود که به موضع متعارف ایالات متحده برگردد و با طراحی مجدد ژئوپلیتیک منطقه ای دوباره با ایران درگیر شود.
استراتژی نامتعارف ترامپ در دوره قدرت خود ، توالی سرگردان از دستاوردهای امضا ، حرکات پرخطر و ابتکارات ناموفق ایجاد کرد که باعث تغییر فضای سیاسی خاورمیانه شده است.
ایالات متحده از توافق هسته ای سال 2015 با ایران خارج شد و قاسم سلیمانی ژنرال را که قبلاً قابل لمس نبود ، ترور کرد.
همچنین سفارت ایالات متحده را به اورشلیم منتقل کرد ، و با توافق بین المللی شکست ، و حضور نظامی آمریکا را در منطقه ای که ترامپ معتقد بود اهمیت استراتژیک خود را از دست داده است ، کاهش داد.
اما با انتخاب بایدن ، منطقه غنی از انرژی در آستانه تغییر عمده دیگری قرار دارد که می تواند موضع سختگیرانه آمریکا در قبال معاملات حقوق بشر و اسلحه را ببیند.
شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) در گزارشی گفت: “این منطقه ای است كه انتظار می رود دولت بایدن هم سیاست ایالات متحده را در مورد موضوعاتی مانند ایران متمركز كند و هم احترام به ارزشهای هنجاری را در سراسر منطقه تحت فشار قرار دهد.”
“بایدن به صراحت اعلام کرده است که اگر ایران نیز به توافق کامل برسد و به دنبال دیپلماسی با تهران در موضوعات گسترده تر است ، قصد دارد مجدداً وارد برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شود.”
روابط شخصی ترامپ با رژیم های منطقه ای منجر به آزاد شدن دست رهبران و سلطنت های عرب ، به ویژه حاکم جوان عربستان سعودی ، ولیعهد ، شد. محمد بن سلمان.
روابط گرم این تاجر که به رئیس جمهور تبدیل شد ، به ویژه در منطقه خلیج فارس ، در تعارض با روابط پیشین او باراک اوباما بود ، که معامله وی با ایران رقبا ، عربستان سعودی و همسایگانش را وحشت زده کرد.
در تعویض بازی های منطقه ای ، ایالات متحده چند روز پیش توافق كرد كه بیش از 10 میلیارد دلار جنگنده برتر F-35 به امارات متحده عربی بفروشد ، تا جایزه دیپلماتیک اسرائیل را دریافت كند.
سیاست های ترامپ به طور کلی در خلیج فارس و فراتر از آن ، به ویژه در عربستان سعودی ، علی رغم عدم اقدام در حوادث بزرگ مانند حملات بی سابقه سال گذشته علیه غول انرژی آرامکو ، که ایران را مقصر می داند ، خوب عمل کرد.
الهام فخرو ، تحلیلگر ارشد گروه بحران بین المللی در کشورهای حوزه خلیج فارس ، گفت: “مقامات سعودی طرفدار ریاست جمهوری دوم ترامپ بودند.”
“آنها ترامپ را اینگونه می دانند كه برای حفاظت از مهمترین منافع منطقه ای خود ، با اعمال حداكثر فشار تحریمی علیه ایران … و با فروش فروش اسلحه به پادشاهی اقدام كرده است.”
اکنون آنها نگران هستند “که دولت بایدن با لغو تحریم های ایران ، بازگشت به برجام و محدود کردن فروش اسلحه ، این منافع اصلی را کنار بگذارد.”
کاخ سفید همچنین علیه قطعنامه های ضد سعودی در کنگره به دلیل مشارکت جنجالی آن در جنگ یمن ، که به قیمت جان هزاران غیرنظامی منجر شده است ، و ترور وحشتناک یک روزنامه نگار سعودی در ترکیه در سال 2018 عقب نشینی کرده است.
“با توجه به رهبری نامنظم ولیعهد سعودی محمد بن سلمان ، از ادعای نقش وی در قتل روزنامه نگار جمال خاشوگی تا جنگ فاجعه بار وی در یمن ، MBS می تواند خود را در حاشیه ببیند زیرا واشنگتن از مزایا و معایب روابط خود با ریاض حساب می کند. ، “مرکز سوفان مستقر در ایالات متحده گفت.
چند ساعت پس از فراخوان انتخابات ، سران عرب برای تبریک بایدن هجوم آوردند. در میان شش کشور حاشیه خلیج فارس ، تنها عربستان هنوز هیچ واکنشی نشان نداده است.
استراتژی منطقه ای بایدن باید با یک سری موضوعات پر از مشکل روبرو شود ، جایی که ترامپ به بی توجهی یا سو mis مدیریت متهم می شود ، از نقش تعیین کننده در پایان دادن به جنگ در لیبی ، تا مهار ترکیه در حال ظهور و تهدید به حمله به عراق.
تحلیلگران می گویند كه یكی از اولین اقدامات دولت برقراری ارتباط با فلسطینیان است كه از مسئله سفارت بیت المقدس عصبانی شده اند و همچنین فشار آمریكا برای عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل از سوی جهان عرب است.
بایدن تصمیم چندین ملت عرب برای ایجاد روابط با اسرائیل را صمیمانه تأیید کرد و بعید به نظر می رسد که سفارت جدید را ببندد.
با این حال ، EFCR گفت ، انتظار می رود که او “تجدید کمک های ایالات متحده به فلسطینی ها ، بازگشایی مأموریت فلسطین در واشنگتن و بازگشت به موقعیت سنتی دو کشور” منفی ترین پیامدهای دوران ترامپ را “عقب راند.”
“هنوز هم بعید است که بازگشت کاملی به وضعیت موجود وجود داشته باشد.”