خاورمیانه برای اصلاح سیاست تحت بایدن تلاش می کند

دوبای: برعکس دونالد ترامپسیاست های تکانشی در خاورمیانه ، جو بایدن انتظار می رود که به موضع متعارف ایالات متحده برگردد و با طراحی مجدد ژئوپلیتیک منطقه ای دوباره با ایران درگیر شود.
استراتژی نامتعارف ترامپ در دوره قدرت خود ، توالی سرگردان از دستاوردهای امضا ، حرکات پرخطر و ابتکارات ناموفق ایجاد کرد که باعث تغییر فضای سیاسی خاورمیانه شده است.
ایالات متحده از توافق هسته ای سال 2015 با ایران خارج شد و قاسم سلیمانی ژنرال را که قبلاً قابل لمس نبود ، ترور کرد.
همچنین سفارت ایالات متحده را به اورشلیم منتقل کرد ، و با توافق بین المللی شکست ، و حضور نظامی آمریکا را در منطقه ای که ترامپ معتقد بود اهمیت استراتژیک خود را از دست داده است ، کاهش داد.
اما با انتخاب بایدن ، منطقه غنی از انرژی در آستانه تغییر عمده دیگری قرار دارد که می تواند موضع سختگیرانه آمریکا در قبال معاملات حقوق بشر و اسلحه را ببیند.
شورای روابط خارجی اروپا (ECFR) در گزارشی گفت: “این منطقه ای است كه انتظار می رود دولت بایدن هم سیاست ایالات متحده را در مورد موضوعاتی مانند ایران متمركز كند و هم احترام به ارزشهای هنجاری را در سراسر منطقه تحت فشار قرار دهد.”
“بایدن به صراحت اعلام کرده است که اگر ایران نیز به توافق کامل برسد و به دنبال دیپلماسی با تهران در موضوعات گسترده تر است ، قصد دارد مجدداً وارد برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شود.”
روابط شخصی ترامپ با رژیم های منطقه ای منجر به آزاد شدن دست رهبران و سلطنت های عرب ، به ویژه حاکم جوان عربستان سعودی ، ولیعهد ، شد. محمد بن سلمان.
روابط گرم این تاجر که به رئیس جمهور تبدیل شد ، به ویژه در منطقه خلیج فارس ، در تعارض با روابط پیشین او باراک اوباما بود ، که معامله وی با ایران رقبا ، عربستان سعودی و همسایگانش را وحشت زده کرد.
در تعویض بازی های منطقه ای ، ایالات متحده چند روز پیش توافق كرد كه بیش از 10 میلیارد دلار جنگنده برتر F-35 به امارات متحده عربی بفروشد ، تا جایزه دیپلماتیک اسرائیل را دریافت كند.
سیاست های ترامپ به طور کلی در خلیج فارس و فراتر از آن ، به ویژه در عربستان سعودی ، علی رغم عدم اقدام در حوادث بزرگ مانند حملات بی سابقه سال گذشته علیه غول انرژی آرامکو ، که ایران را مقصر می داند ، خوب عمل کرد.
الهام فخرو ، تحلیلگر ارشد گروه بحران بین المللی در کشورهای حوزه خلیج فارس ، گفت: “مقامات سعودی طرفدار ریاست جمهوری دوم ترامپ بودند.”
“آنها ترامپ را اینگونه می دانند كه برای حفاظت از مهمترین منافع منطقه ای خود ، با اعمال حداكثر فشار تحریمی علیه ایران … و با فروش فروش اسلحه به پادشاهی اقدام كرده است.”
اکنون آنها نگران هستند “که دولت بایدن با لغو تحریم های ایران ، بازگشت به برجام و محدود کردن فروش اسلحه ، این منافع اصلی را کنار بگذارد.”
کاخ سفید همچنین علیه قطعنامه های ضد سعودی در کنگره به دلیل مشارکت جنجالی آن در جنگ یمن ، که به قیمت جان هزاران غیرنظامی منجر شده است ، و ترور وحشتناک یک روزنامه نگار سعودی در ترکیه در سال 2018 عقب نشینی کرده است.
“با توجه به رهبری نامنظم ولیعهد سعودی محمد بن سلمان ، از ادعای نقش وی در قتل روزنامه نگار جمال خاشوگی تا جنگ فاجعه بار وی در یمن ، MBS می تواند خود را در حاشیه ببیند زیرا واشنگتن از مزایا و معایب روابط خود با ریاض حساب می کند. ، “مرکز سوفان مستقر در ایالات متحده گفت.
چند ساعت پس از فراخوان انتخابات ، سران عرب برای تبریک بایدن هجوم آوردند. در میان شش کشور حاشیه خلیج فارس ، تنها عربستان هنوز هیچ واکنشی نشان نداده است.
استراتژی منطقه ای بایدن باید با یک سری موضوعات پر از مشکل روبرو شود ، جایی که ترامپ به بی توجهی یا سو mis مدیریت متهم می شود ، از نقش تعیین کننده در پایان دادن به جنگ در لیبی ، تا مهار ترکیه در حال ظهور و تهدید به حمله به عراق.
تحلیلگران می گویند كه یكی از اولین اقدامات دولت برقراری ارتباط با فلسطینیان است كه از مسئله سفارت بیت المقدس عصبانی شده اند و همچنین فشار آمریكا برای عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل از سوی جهان عرب است.
بایدن تصمیم چندین ملت عرب برای ایجاد روابط با اسرائیل را صمیمانه تأیید کرد و بعید به نظر می رسد که سفارت جدید را ببندد.
با این حال ، EFCR گفت ، انتظار می رود که او “تجدید کمک های ایالات متحده به فلسطینی ها ، بازگشایی مأموریت فلسطین در واشنگتن و بازگشت به موقعیت سنتی دو کشور” منفی ترین پیامدهای دوران ترامپ را “عقب راند.”
“هنوز هم بعید است که بازگشت کاملی به وضعیت موجود وجود داشته باشد.”

مطالب جدید خواندنی  mallikarjun kharge: رهبران کنگره از مادهیا پرادش به دلیل آمادگی برای نظرسنجی با خارگ ملاقات کردند | اخبار