جنازه دانشمند هسته ای ایران به حرم مسلمانان منتقل شد

تهران: جسد دانشمند برجسته هسته ای ترور ایران به اولین مورد احترام بزرگ منتقل شد زیارتگاه های مسلمان شیعه رسانه های دولتی گزارش دادند ، پیش از مراسم دفن وی برای روز دوشنبه.
حسن روحانی ، رئیس جمهور ایران ، اسرائیل دشمن اصلی را متهم کرد که به عنوان “مزدور” آمریکا و قتل عمل می کند محسن فخری زاده هنگامی که مهاجمان روز جمعه به سمت او و محافظانش در نزدیکی تهران آتش گشودند.
خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش داد ، به عنوان بخشی از تشییع جنازه ، اواخر روز شنبه جسد فخری زاده وارد شهر مشهد در شمال شرقی مشهد شد و به حرم امام رضا منتقل شد.
طبق گفته وزارت دفاع ، بقایای وی سپس به حرم فاطمه معصومه (س) در قم ، جنوب تهران و سپس به حرم امام خمینی (ره) در پایتخت منتقل می شود.
این تشییع جنازه در روز دوشنبه با حضور فرماندهان عالی رتبه ارتش و خانواده وی برگزار خواهد شد ، این وزارتخانه در سایت خود اعلام کرد ، بدون مشخص کردن محل.
کشته شدن فخری زاده – که اسرائیل او را “پدر” برنامه هسته ای ایران لقب داده است – بار دیگر تنش های بین جمهوری اسلامی و دشمنانش
آیت الله علی خامنه ای ، رهبر اعظم ایران خواستار مجازات عاملان شد و خواستار ادامه “تلاش های علمی و فنی” فخری زاده شد.
خبرگزاری ایسنا گزارش داد ، پارلمان ایران روز یکشنبه جلسه ای غیرعلنی برگزار کرد و وزیر اطلاعات ، محمود علوی نیز برای “تحقیق در مورد ترور” به آن پیوست.
سخنگوی محمد باقر قالیباف گفت که “تصمیماتی که گرفته می شود به زودی علنی خواهد شد”.
ایالات متحده در سال 2008 تحریمهای فخری زاده را به جرم “فعالیتها و معاملاتی که به توسعه برنامه هسته ای ایران کمک کرده است” ، و نخست وزیر اسرائیل بنیامین نتانیاهو یک بار او را پدر برنامه تسلیحات هسته ای ایران توصیف کرد.
ایران بارها تلاش برای تولید سلاح هسته ای را انکار کرده است.
نیویورک تایمز گفت یک مقام آمریکایی و دو مقام دیگر اطلاعاتی اسرائیل را عامل این حمله تایید کرده اند ، بدون اینکه جزئیات بیشتری ارائه دهد
اسرائیل از اظهارنظر درباره مرگ فخری زاده امتناع ورزیده است.
این ترور کمتر از دو ماه قبل از روی کار آمدن جو بایدن ، رئیس جمهور منتخب ایالات متحده رخ داده است ، پس از چهار سال پر آشوب سیاست خارجی جناحی در خاورمیانه در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ
روحانی مقصر قتل را “دستان شرور استکبار جهانی ، با رژیم غاصب صهیونیستی به عنوان مزدور” دانسته است.
ایران به طور کلی از اصطلاح “استکبار جهانی” برای اشاره به ایالات متحده استفاده می کند.