جناح های طرفدار ایران ، قایقرانی نرم تری با بایدن در راس خود می بینند

بغداد: جناح های طرفدار عراق از انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریكا استقبال كرده اند و مقامات و فعالان بغداد را نگران كرده اند كه می ترسند به دلیل كاهش ارزیابی های آمریكا و ایران بتواند تندروها را در كشور خود قدرت بخشد.
مدتهاست که بغداد به دلیل نفوذ بین دو متحد اصلی خود واشنگتن و تهران درگیر یک جنگ درگیری شده است ، که با مبارزات “حداکثر فشار” دونالد ترامپ ، رئیس جمهور مستعفی رئیس جمهور آمریکا از سال 2018 ، بیش از پیش متشنج شد.
جناح های عراقی مورد حمایت تهران امیدوارند که بایدن بتواند سیاست های ترامپ را که شامل بمباران گروه های تندرو و تحریم چهره های طرفدار ایران است ، برگرداند.
محمد محیی سخنگوی کتائب حزب الله ، جناح تندرو طرفدار ایران در عراق ، گفت: “دوران ترامپ بسیار منفی بود ، یک دوره تخریب.”
وی به خبرگزاری فرانسه گفت: “ما امیدواریم كه دولت جدید با پایان دادن به بحران و عقب نشینی نیروهای خود این مسئله را حل كند.”
وی ترامپ را به دلیل “بزرگترین جنایت” در ژانویه مورد انتقاد قرار داد: کشتن فرمانده ایرانی قاسم سلیمانی و فرمانده ارشد عراقی ابومهدی المهندیس، که نقشی اساسی در تأسیس کتائب حزب الله داشت ، در یک حمله هواپیمای بدون سرنشین در بغداد.
پارلمان عراق که از آن حمله هدفمند خشمگین بود ، به بیرون راندن همه نیروهای خارجی از این کشور رای داد. ترامپ با تهدید به تحریم های فلج کننده عراق شلیک کرد.
بسیاری امیدوارند که تغییری ایجاد شود.
نصر الشمری ، سخنگوی حركت النجباaba وابسته به ایران ، گفت: “شاید انتخاب فردی كه به سیاست هماهنگی متكی باشد ، می تواند زمینه ساز همکاری بین كشورها باشد.”
خامس الخنجر ، رهبر با نفوذ اهل سنت که در انتخابات 2018 با ایران همسو بود ، موافقت کرد.
وی گفت: “پیروزی بایدن فرصتی جدید با جهان است ، تا صفحه جدیدی را به سمت ثبات و گفتگو برگردانیم.”
یوسف ، یک وبلاگ نویس عراقی که ترجیح می دهد نام کامل خود را نگذارد ، از این واکنش ها آشفته به نظر می رسد.
وی به خبرگزاری فرانسه گفت: “آن سیاستمداران ، كه ایالات متحده را” شر “خواندند و عبارت” مرگ بر آمریكا “را مطرح كردند ، بایدن را برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفتند – گویی كه یك دوست قدیمی پیروز شده است.
در اوایل سال جاری میلادی ، با افزایش حملات موشکی به سفارت آمریکا ، تنش ها میان عراق و ایالات متحده شدت گرفت.
مصطفی الکادمی ، که در ماه مه نخست وزیر را به دست گرفت ، تلاش کرده روابط را ترمیم کند و در ماه اوت با ترامپ و مقامات عالی دولت در واشنگتن دیدار کرد.
در این دیدار ، کاظمی همچنین با رئیس مجلس دموکرات دیدار کرد نانسی پلوسی، که مشاوران وی به خبرگزاری فرانسه گفتند راهی برای “باز کردن درها” در صورت پیروزی بایدن است.
درباره برنامه سیاست خارجی بایدن اطلاعات کمی در دست است ، گرچه وی به عنوان یکی از ارشد ترین دموکرات ها که به نفع حمله 2003 عراق به سرنگونی صدام حسین رای داده است ، میراث دارد.
در سال 2006 ، وی با مشارکت در یک مقاله بحث انگیز خواستار “سه منطقه عمدتاً خودمختار” برای جوامع اصلی قومی-فرقه ای عراق: شیعیان ، سنی ها و کردها شد.
وی با برخی از رهبران کنونی عراق از جمله رئیس جمهور برهم صالح روابط شخصی دارد که در تبریک پیروزی بایدن ، وی را “یک دوست و شریک مورد اعتماد” خواند.
کاظمی به رئیس جمهور منتخب نیز تبریک گفت ، اما برخی از مقامات عراقی به خبرگزاری فرانسه گفتند که نگران هستند جناح های طرفدار ایران “با ریاست جمهوری بایدن جسور شوند” و برنامه های نخست وزیر را برای مهار آنها خراب کنند.
برخی می ترسیدند که بایدن با احیای توافق هسته ای توافق شده در زمان باراک اوباما ، رئیس جمهور سابق آمریکا – زمانی که بایدن معاون رئیس جمهور بود ، شاخه زیتون دیپلماتیک را به ایران گسترش دهد.
آنها آن دوره را دوره ای توصیف می کنند که در آن ایران توانسته است نفوذ خود را در سراسر منطقه گسترش دهد.
ظفر العانی ، نماینده مجلس ، کمیته روابط خارجی مجلس ، گفت: “ما نمی خواهیم سیاست های اوباما بار دیگر به کشور ما بازگردد.”
اما برخی انتظار دارند که با توجه به بحران های داخلی فشرده در خود ایالات متحده ، عراق در اولویت های رئیس جمهور آینده قرار نگیرد.
مانند بسیاری از شبکه های خارجی ، کانال های تلویزیونی عراق روزها پوشش شبانه روزی مسابقه فشرده ریاست جمهوری آمریکا را ارائه می دهند – اما واکنش ها در خیابان ها بی صدا است.
در میدان تحریر بغداد ، کانون تظاهرات ضد دولتی که در اکتبر سال گذشته فوران کرد ، مردم برای یک راهپیمایی برنامه ریزی شده دور هم جمع شدند و به نظر می رسید از پیروزی بایدن بی تأثیر هستند.
ابو سعد 74 ساله گفت: “من به عنوان یک عراقی ترجیح می دهم که ترامپ در قدرت بماند.”
اما به طور گسترده تر ، وی به خبرگزاری فرانسه گفت ، “عراقی ها نمی بینند که تغییر رهبران منجر به تغییر سیاست شود.”
زینب 43 ساله گفت نگرانی های فوری بیشتری دارد.
وی گفت: “ما امیدواریم که به عراق کمک کنیم ، که از یک بحران اقتصادی و سیاسی عبور می کند و انتخابات خود را برگزار می کند”.
اما در حالی که بیش از دو ماه به مراسم تحلیف بایدن باقی مانده است ، برخی از عراقی ها می گویند ترامپ مانند همیشه یک کارت وحشی است.
محیی کتائب حزب الله گفت: “ترامپ به روشی غیر قابل پیش بینی عمل می کند و ممکن است از این دوره انتقالی برای هدف قرار دادن رهبری ما استفاده کند.”
دو مقام عراقی گفتند که انتظار دارند دولت خارج شده “قبل از تحویل تحریم ها” “لیست تحریم ها” علیه منافع ایران در عراق را منتشر کند. کاخ سفید.
یکی از آنها گفت: “ترامپ پیش از این بالا می رود.”
“من شک دارم که می تواند اقدام نظامی داشته باشد ، اما من کاملا تعجب نخواهم کرد.”