تلفات زلزله در ترکیه ، جزیره یونان به 26 نفر رسید

ایزمیر ، ترکیه: تیم های امداد و نجات روز شنبه در جستجوی بازماندگان یک ساختمان از بین بلوک های بتونی و بقایای هشت ساختمان فروریخته ، شخم زدند. زلزله ای قدرتمند که زده بوقلمونساحل دریای اژه و شمال جزیره یونان ساموس، دست کم 26 نفر را کشت.
بیش از 800 نفر دیگر زخمی شدند.
این زمین لرزه بعدازظهر جمعه رخ داد و ساختمان هایی در ازمیر ، سومین شهر بزرگ ترکیه را سرنگون کرد و یک شهر کوچک را به وجود آورد سونامی در منطقه Seferihisar و در Samos. این زمین لرزه صدها پس لرزه به دنبال داشت.
اوایل روز شنبه ، تماشاگران به عنوان نجات یافته اینسی اوکان ، نوجوان برجسته را از زیر آوار یک بلوک ویران شده آپارتمان هشت طبقه تشویق کردند. دوستان و اقوام در بیرون از ساختمان منتظر اخبار عزیزانی بودند که هنوز در آن محبوس شده اند ، از جمله کارمندان جراحی دندانپزشکی که در طبقه همکف قرار داشت.
دو زن دیگر ، 53 و 35 ساله ، از یک ساختمان دو طبقه فروریخته نجات یافتند.
حداقل 24 نفر در ازمیر کشته شدند ، از جمله یک زن مسن که غرق شد ، طبق ریاست جمهوری مدیریت بحران و اضطراری ترکیه یا AFAD.
دو نوجوان پس از برخورد به دیوار در حال سقوط در ساموس کشته شدند. مقامات بهداشتی گفتند که حداقل 19 نفر در این جزیره زخمی شده اند که دو نفر از جمله یک جوان 14 ساله با هواپیما به آتن منتقل شده و 7 نفر در این جزیره بستری شده اند.
سونامی کوچکی که به سواحل ترکیه برخورد کرد ، ساموس را تحت تأثیر قرار داد و آب دریا در خیابان های بندر اصلی واتی جاری شد. مقامات به مردم هشدار دادند که از ساحل و ساختمانهای بالقوه آسیب دیده دوری کنند.
این زمین لرزه که به گفته موسسه Kandilli به بزرگی 6.9 ریشتر در ساعت 14:51 بعدازظهر (1151 به وقت گرینویچ) در ترکیه رخ داد و مرکز آن در اژه در شمال شرقی ساموس بود. AFAD گفت که اندازه آن 6.6 است.
در سراسر جزایر شرقی یونان و تا آتن و بلغارستان احساس می شد. در ترکیه مناطق اژه و مرمره از جمله استانبول را لرزاند. استاندار استانبول گفت هیچ گزارشی از خسارت در این شهر ، بزرگترین ترکیه گزارش نشده است.
مقامات به ساکنان ازمیر هشدار دادند که به ساختمانهای آسیب دیده برنگردند و گفتند که آنها می توانند در لرزه های شدید سقوط کنند.
بیش از 3000 پرسنل امداد و همچنین تجهیزات امدادی به ازمیر اعزام شدند. هلال احمر ترکیه آشپزخانه هایی را راه اندازی کرد.
در یک همبستگی نادر در چند ماه اخیر روابط متشنج دو جانبه ، مقامات دولت یونان و ترکیه پیام های متقابل همبستگی را صادر کردند در حالی که روسای جمهور یونان و ترکیه گفتگوی تلفنی برقرار کردند.
روابط ترکیه و یونان به ویژه متشنج بوده است ، ناوهای جنگی از هر دو در شرق مدیترانه در یک اختلاف بر سر مرزهای دریایی و حقوق اکتشاف انرژی روبرو شده اند. تنش مداوم باعث ترس از درگیری آشکار بین دو همسایه و متحدان ناتو شده است.