ایران می گوید “اقدامات” دولت جدید ایالات متحده تمرکز خواهد کرد

تهران: وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت بر “اقدامات” جدید تمرکز خواهد کرد دولت آمریكا به جای اینکه چه کسی کاخ سفید را برنده کند ، یک روز قبل از رای گیری آمریکایی ها.
سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه به خبرنگاران گفت: “موضع ما روشن است: ما فردا (آنچه اتفاق می افتد) نگاه نمی کنیم ، ما از نزدیک شاهد رویكرد دولت جدید آمریكا خواهیم بود.
وی افزود: “بیش از نتیجه انتخابات ، ما به اقدامات” هر کسی که رئیس جمهور باشد توجه خواهیم کرد.
از زمان خروج یک جانبه از توافق برجسته هسته ای با تهران و قدرتهای جهانی در سال 2018 ، دولت جمهوریخواه رئیس جمهور دونالد ترامپ تحریم های فلج کننده ایران را دوباره اعمال و گسترش داده است.
رقیب دموکرات ترامپ ، جو بایدن، گفته است که می خواهد از توافق هسته ای 2015 استفاده کند – پیمانی که در زمان معاونیت رئیس جمهور تحت انعقاد قرار گرفت باراک اوباما – به عنوان “نقطه شروع مذاکرات بعدی” با تهران.
مقامات ایرانی بارها گفته اند که در انتخابات هیچ کاندیدای مشخصی طرفدار نیستند ، در حالی که خواستار بازگشت به توافق هسته ای ، لغو تحریم ها و جبران خسارات وارده هستند.
خطیب زاده با اشاره به احزاب جمهوری خواه و دموکرات و تأکید بر اینکه “چارچوب گفتگوها” توافق هسته ای است ، افزود: “آنچه مشخص است این است که هر دو طرف به میزان شکست سیاست های خود در مورد ایران پی برده اند”.
ابراهیم رئیس دادگستری ایران رئیسی روز دوشنبه هر تلاشی را برای گره زدن “بازارها و اقتصاد کشور به کسی که قرار است رئیس جمهور آن طرف جهان باشد” مورد انتقاد قرار داد.
به نقل از خبرگزاری قضاییه میزان آنلاین ، وی اظهار داشت: “ماهیت استکباری آمریکا با قدرت جمهوری خواهان و دموکرات ها تغییر نمی کند”.
رئیسی افزود که “پیام جنگ مردم ایران علیه ایالات متحده … بی اعتمادی به ایالات متحده است.”
اطلاعات آمریكا ماه گذشته هر دو كشور ایران و روسیه را به تلاش برای دخالت در انتخابات سال 2020 متهم كرد ، اتهاماتی كه تهران آنها را به شدت رد كرد.
خطیب زاده با بیان اینکه ادعاهای ایالات متحده “بی اساس” است ، گفت “تهران” بارها اظهار داشته است كه نه علاقه ای به دخالت در انتخابات آمریكا دارد و نه تصور می كند كه دخالت به نفع كسی باشد. ”
وی افزود: “انتخابات ایالات متحده به نمایش تبدیل شده است و مانند نمایش ، آنها سعی می كنند جذابیت های بیشتری ایجاد كنند.”