اسرائیل: اسرائیل پس از حملات مرگبار شروع به فراخوانی نیروهای ذخیره می کند

اورشلیم: اسرائیل شروع به فراخوانی پلیس کرد نیروهای ذخیره ارتش روز شنبه پس از حملات جداگانه، سه نفر از جمله یک گردشگر ایتالیایی در تل آویو و کرانه باختری اشغالی کشته شدند.
با وجود درخواست برای خویشتن‌داری، خشونت‌ها از زمان درگیری پلیس اسرائیل با فلسطینی‌ها در داخل مسجد الاقصی در روز چهارشنبه افزایش یافت و اسرائیل غزه و لبنان را در پاسخ به شلیک موشک‌های شبه‌نظامیان فلسطینی بمباران کرد.
پلیس و خدمات اورژانس اعلام کردند که این ایتالیایی در شامگاه جمعه بر اثر حمله یک عرب اسرائیلی به عابران پیاده در ساحل تل آویو، کشته و هفت گردشگر دیگر زخمی شدند.
جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، نام مرد کشته شده را الساندرو پارینی 36 ساله اعلام کرد.
پلیس این راننده را یک مرد 45 ساله از شهر عرب نشین کفار قاسم در مرکز اسرائیل شناسایی کرد.
یک سخنگوی به خبرگزاری فرانسه گفت: تروریست خنثی شد.
جنبش اسلامگرای فلسطینی حماس که بر غزه حکومت می کند، گفت که این حمله “پاسخی طبیعی و مشروع” به “تجاوز” اسرائیل به مسجد الاقصی است.
اوایل روز جمعه دو خواهر 16 و 20 ساله بریتانیایی-اسرائیلی بر اثر تیراندازی به خودروی آنها در دره اردن در کرانه باختری اشغالی کشته شدند و مادرشان به شدت مجروح شد.
ارتش گفته است که تعقیب عاملان را آغاز کرده است.
دفتر وی گفت، پس از حمله تل آویو، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر، به پلیس دستور داد تا «تمام واحدهای پلیس مرزی ذخیره را بسیج کند» و به ارتش دستور داد تا «نیروهای اضافی را بسیج کند».
پلیس گفت که چهار گردان ذخیره پلیس مرزی از روز یکشنبه در مراکز شهرها مستقر خواهند شد، علاوه بر یگان هایی که قبلاً در منطقه اورشلیم و در شهر مرکزی لود مستقر شده اند که دارای جمعیت مختلط یهودی و عرب است.
ارتش روز شنبه اعلام کرد، در کرانه باختری، نیروهای اسرائیلی در تیراندازی شبانه در شهر شمالی یباد هدف تیراندازی قرار گرفتند.
در بیانیه ارتش آمده است که یک ضربه در میان مهاجمان شناسایی شده است.
اعتصابات فرامرزی
حملات روز جمعه پس از آن انجام شد که اسرائیل قبل از سپیده دم حملات هوایی و بمباران توپخانه ای را در پاسخ به شلیک موشک از نوار غزه و لبنان انجام داد.
این سنگین ترین شلیک موشک از لبنان از زمان جنگ 34 روزه اسرائیل با گروه شبه نظامی تحت حمایت ایران حزب الله در سال 2006 و اولین باری است که اسرائیل حمله به خاک لبنان را از آوریل 2022 تأیید می کند.
ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد: اسرائیل به اهدافی از جمله زیرساخت های تروریستی متعلق به سازمان تروریستی حماس در جنوب لبنان حمله کرد.
ارتش لبنان گفت که یک موشک انداز چندگانه را در یک باغ زیتون در منطقه مرجیون در نزدیکی مرز پیدا و منهدم کرده است که هنوز با شش راکت اولیه پر شده بود.
ارتش اسرائیل در غزه اعلام کرد که در پاسخ به «نقض امنیتی حماس» به دو تونل و «دو سایت ساخت سلاح» حمله کرده است.
بر اساس این گزارش، پدافند هوایی روز پنجشنبه 25 راکت از لبنان را رهگیری و پنج راکت به خاک اسرائیل اصابت کرده است.
اسرائیل به سازمان تروریستی حماس اجازه نخواهد داد از داخل لبنان فعالیت کند.
نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) که در منطقه در امتداد مرز به گشت زنی می پردازد، خواستار خویشتنداری شد و خاطرنشان کرد: هر دو طرف گفته اند که خواهان جنگ نیستند.
شامگاه جمعه ارتش اعلام کرد یک پهپاد را که از لبنان وارد حریم هوایی اسرائیل شده بود سرنگون کرده است.
یورش به مسجد
روز چهارشنبه، پلیس ضد شورش اسرائیل در یک یورش پیش از سحر به نمازخانه مسجد الاقصی یورش برد و قصد داشت «جوانان قانون شکن و آشوبگران نقابدار» را که به گفته آنها خود را در داخل آن سنگر کرده بودند، بیرون بکشد.
ماه رمضان امسال با عید فصح یهودیان مصادف شد و تنش ها را با ده ها هزار فلسطینی که در ماه روزه مسلمانان در مسجد الاقصی نماز می خوانند، افزایش داد.
فلسطینی‌ها می‌ترسند که دولت راست‌گرای نتانیاهو قوانین دیرینه‌ای را تغییر دهد که به یهودیان اجازه می‌دهد با وجود تکذیب‌های مکرر از مسجد بازدید کنند اما نماز نخوانند.
افزایش خشونت ها توسط اتحادیه اروپا و ایالات متحده محکوم شد.
ودانت پاتل، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «هدف قرار دادن غیرنظامیان بی گناه از هر ملیتی غیر وجدانی است.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: «اتحادیه اروپا این اعمال خشونت آمیز را کاملا محکوم می کند.
یک مقام قطری گفت که دوحه بین اسرائیل و فلسطینی ها میانجیگری می کند.
این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت: قطر – که به عنوان یک واسطه در تفاهمات قبلی بین اسرائیل و حماس عمل کرده است – “در حال تلاش برای کاهش تنش از همه طرف ها است.”